James Abram Garfield

james_abram_garfield.jpg
20. americký president
narozen : 19. listopadu 1831
zemřel : 19. září 1881
funkční období :
04.3.1881 - 19.září 1881
politické zařazení :
Republikánská strana

Chlapec z Ohia

Pátý narozený syn velmi chudého farmáře z předměstí Clevelandu v Ohiu, od dvou let po smrti otce poloviční sirotek, avšak člověk s nadprůměrnou inteligencí, se zájmem o řečtinu, latinu a i další vědění. Celé dětství prožil na farmě, v sedmnácti letech odešel pracovat ke svému bratranci jako lodník, tesař a převozník. Ovšem po nebezpečném onemocnění malárií se zaměřil na to, aby dosáhl vyššího vzdělání. Vystřídal mnoho různých zaměstnání aby si tento sen mohl splnit. V roce 1856 úspěšně dokončil vzdělání na Williams College v Massachusetts a o čtyři roky později získal právnickou praxi. Mezi tím se roku 1858 oženil s Lucrecií Rudolph, se kterou měl během svého života sedm dětí.
Byl znám co by kazatel baptistické církve a horlivý i poněkud fanatický křesťan. Jeho hluboké křesťanské smýšlení urážela Darwinova teorie do té míry, že ji neváhal veřejně kritizovat. Vešel však do veřejného podvědomí i jako rozhodný odpůrce otrokářství.
Tyto svoje názory mohl pronášet od roku 1859 i v senátu svého rodného Ohia. Na počátku občanské války se do ní aktivně zapojil s jím sestaveného pluku dobrovolníků v hodnosti plukovníka, po jejím skončení měl již hodnost brigádního generála. Ale roku 1862 na žádost presidenta Lincolna vojenské pole zaměnil opět za to politické, neboť jeho pověst ho vynesla do Kongresu, kde získal poslanecké křeslo za Ohio a dalších osmnáct let si jej udržel.

Radikální Republikán

Jako zástupce Sněmovny reprezentantů byl známý svými radikálními postoji k otrokářství, a proto vojenskou okupaci poraženého Jihu nadšeně uvítal i podporoval. Již během války zastával názor, že i jižanští civilisté musí pro svůj postoj pocítit důsledky války. Ve svých názorech radikála neváhal požadovat zkonfiskování majetku předních Jižanů a jejich následné vyhnanství. Pro svůj radikalismus se tak Lincolnovi odcizil. Ovšem po jeho násilné smrti překvapivě podpořil v úřadu Adrewa Johnsona.

United_States_1842-1845.png
Tlak na původní obyvatele k odchodu do rezervací byl v 70. a 80. letech 19. století velký a neobešel se bez násilných střetů hraničící s genocidou...
zvětšit do nového okna

Ovšem ve sféře ekonomické, především finančnictví, zastával spíše konzervativní postoj, což se projevovalo především v jeho postoji při podpoře a propagaci kovové dolarové měny, tedy "tvrdé měny" podložené zlatem, oproti bankovkám, které pokládal za cestu k inflaci.
Když se ve volebním roce 1876 ztenčila možnost Jamese G. Blaina na úspěšného presidentského kandidáta za Republikány, ochotně podpořil stranou nominovaného Rutherforda Hayese. Ovšem jak se zdálo, republikánský kandidát volby prohrál, byť velmi těsně. Bylo nutné přistoupit k přepočítávání hlasů. Garfield dostal pověření od presidenta Granta, aby v Louisianě nad tímto dozoroval. Podobných "dozorovatelů" jmenoval prezident několik.
Garfieldovi závěry směřovaly k tomu, že černošští voliči byli pod nátlakem a vystaveni zastrašování. Jelikož tyto závěry učinili i jiní komisaři, Kongres na základě nového zákona ustanovil arbitrážní komisi, která za vítěze voleb prohlásila Hayese.

Garfieldův úspěch a smrt

Roku 1880 úspěšně obhájil senátorské křeslo za Ohio, čímž se jeho nepřetržitý mandát prodloužil na 18 let. A ještě téhož roku se měly konat presidentské volby. Rozhodl se podporovat Johna Shermana, ale příznivci bývalého presidenta, a nyní kandidáta Granta, úspěšně volbu ostatních kandidátů bojkotovali. A právě nominace Garfielda se stala pro odpůrce Granta natolik prospěšná, že Garfield Granta porazil. A jelikož uspěl i v samotných volbách, mohl příštího roku nastoupit do presidentského úřadu.
Jenže osud mu dopřál pouhé čtyři měsíce aktivní práce v této funkci. Dne 2.července 1881 jej na vlakovém nádraží ve Washingtonu vážně postřelil pomatený Charles J. Guiteau.
Po atentátu již Garfield lůžko neopustil, umíral pomalu a bolestivě 80 dní na infekci a vnitřní krvácení, které nastalo po pokusu mu vyoperovat kulku, kterou ovšem ani svým detektorem kovů nenašel vynálezce Graham Bell.

nahoru